Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.792
BD 0.358 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.971
BD 0.394 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.358BD 1.792
50 - 95BD 0.341BD 1.705
100 - 245BD 0.329BD 1.647
500+BD 0.289BD 1.445
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF