Panasonic 1200μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J122L
RS Stock No.: 571-672Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1J122L
Capacitance
1200µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.825A
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
30mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
BD 5.896
BD 1.179 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 6.486
BD 1.297 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 1.179BD 5.896
25+BD 0.983BD 4.913
Specifications
Capacitance
1200µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.825A
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
30mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF