Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
342mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Click here to find out more
You may be interested in
135 Aluminium Radial Cap,63V,47uF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.416
BD 0.283 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.558
BD 0.311 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.283BD 1.416
50 - 95BD 0.272BD 1.358
100 - 245BD 0.260BD 1.300
500+BD 0.225BD 1.127
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Product Type
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
342mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF