Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V122 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0760Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1V122
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
29mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
BD 4.277
BD 0.855 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.705
BD 0.941 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.855BD 4.277
50 - 245BD 0.676BD 3.381
250 - 495BD 0.555BD 2.774
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
29mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF