Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole Radial Lead - EEUFC1V220H
RS Stock No.: 249-1343Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1V220H
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
175mA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC-A
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.867
BD 0.087 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 0.954
BD 0.096 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.087BD 0.867
100 - 490BD 0.075BD 0.751
500+BD 0.052BD 0.520
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
175mA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC-A
Dissipation Factor
0.12%