Panasonic 56 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V560 Radial Lead
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
350mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
BD 0.983
BD 0.197 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.081
BD 0.217 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
350mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF