Panasonic 2700 μF Aluminium Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFK1A272S Radial Lead
RS Stock No.: 287-492Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1A272S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2700μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK-A
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 6.792
BD 1.358 Each (In a Bag of 5) (Exc. Vat)
BD 7.471
BD 1.494 Each (In a Bag of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
5 - 45BD 1.358BD 6.792
50 - 95BD 1.300BD 6.502
100 - 495BD 1.225BD 6.127
Specifications
Capacitance
2700μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK-A
Dissipation Factor
0.22%