Panasonic 1200 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1A122 Radial Lead
RS Stock No.: 526-1121Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1A122
Capacitance
1200μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
120μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
BD 2.717
BD 0.543 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.989
BD 0.597 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 35BD 0.543BD 2.717
40 - 95BD 0.358BD 1.792
100+BD 0.249BD 1.243
Specifications
Capacitance
1200μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
120μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V