Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1C332L Radial Lead
Capacitance
3300μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
BD 5.289
BD 1.058 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 5.818
BD 1.164 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 1.058BD 5.289
50 - 245BD 0.838BD 4.190
250+BD 0.659BD 3.295
Specifications
Capacitance
3300μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V