Panasonic 680 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1C681L Radial Lead
Capacitance
680μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
108.8μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
BD 2.081
BD 0.416 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.289
BD 0.458 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.416BD 2.081
50 - 245BD 0.289BD 1.445
250 - 495BD 0.208BD 1.040
Specifications
Capacitance
680μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
108.8μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V