Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1E101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
25μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Click here to find out more
You may be interested in
Nichicon 100 μF Capacitor 25 V Radial Lead
BD 0.096Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.040
BD 0.208 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.144
BD 0.229 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
25μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications