Panasonic 120 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFM1H121L Radial Lead
RS Stock No.: 526-1610Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1H121L
Capacitance
120μF
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
60μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
BD 1.474
BD 0.295 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.621
BD 0.324 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.295BD 1.474
50 - 245BD 0.225BD 1.127
250 - 495BD 0.162BD 0.809
Specifications
Capacitance
120μF
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
60μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V