Panasonic 56 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H560 Radial Lead
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.185
BD 0.237 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.303
BD 0.261 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.237BD 1.185
50 - 245BD 0.179BD 0.896
250 - 495BD 0.127BD 0.636
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V