Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V122L Radial Lead
RS Stock No.: 526-1777Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1V122L
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
7000 h
Lead Pitch
5mm
AEC-Q200
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
BD 3.959
BD 0.792 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.355
BD 0.871 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.792BD 3.959
50 - 95BD 0.757BD 3.786
100 - 245BD 0.722BD 3.612
500+BD 0.636BD 3.179
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
7000 h
Lead Pitch
5mm
AEC-Q200
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V