Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Non-polar electrolytic NK cap,35V 220uF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.792
BD 0.358 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.971
BD 0.394 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications