Panasonic 1800 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
113.4μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
BD 2.254
BD 0.225 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.479
BD 0.248 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1800μF
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
113.4μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V