Panasonic 820 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead - EEUFR0J821B
RS Stock No.: 249-1349Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J821B
Capacitance
820μF
Packaging
Tape
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Automotive Standard
No
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.22%
BD 1.503
BD 0.150 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.653
BD 0.165 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
820μF
Packaging
Tape
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Automotive Standard
No
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.22%