Panasonic 2200 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A222L Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR Radial
Leakage Current
220μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.439
BD 0.688 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 3.783
BD 0.757 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR Radial
Leakage Current
220μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V