Panasonic 4700 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A472L Radial Lead
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
BD 5.086
BD 1.017 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 5.595
BD 1.119 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V