Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
BD 2.485
BD 0.249 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.734
BD 0.274 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V