Panasonic 1500 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C152L Radial Lead
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
240μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
BD 3.439
BD 0.688 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 3.783
BD 0.757 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
240μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V