Panasonic 2200 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
352μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 4.190
BD 0.838 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.609
BD 0.922 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
352μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V