Panasonic 2200 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C222B Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.16%
BD 141.610
BD 0.283 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 155.771
BD 0.311 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.16%