Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C332L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3686Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C332L
Capacitance
3300μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 5.086
BD 1.017 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 5.595
BD 1.119 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
3300μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V