Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C332S Radial Lead
RS Stock No.: 108-4638Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C332S
Capacitance
3300μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 56.066
BD 0.561 Each (In a Bag of 100) (Exc. Vat)
BD 61.673
BD 0.617 Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
3300μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V