Panasonic 2200 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E222L Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 4.682
BD 0.936 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 5.150
BD 1.030 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.936BD 4.682
25 - 45BD 0.879BD 4.393
50 - 95BD 0.838BD 4.190
250+BD 0.734BD 3.670
Specifications
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V