Panasonic 2200 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFR1E222S Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.14%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 5.780
BD 1.156 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 6.358
BD 1.272 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.14%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V