Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E471Y Radial Lead
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.14%
BD 31.212
BD 0.156 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 34.333
BD 0.172 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.14%