Panasonic 680 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E681 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
170μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 680 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
BD 0.197Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.023
BD 0.202 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.225
BD 0.222 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
170μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications