Panasonic 270 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H271 Radial Lead
RS Stock No.: 708-3920Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1H271
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
135μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.1%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
BD 2.717
BD 0.272 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.989
BD 0.299 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
135μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.1%
Product details
FR Series 35 V to 63 V