Panasonic 330 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFR1H331LB Radial Lead
RS Stock No.: 240-3910Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1H331LB
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
BD 115.600
BD 0.231 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 127.160
BD 0.254 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%