Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.902
BD 0.780 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.292
BD 0.858 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V