Panasonic 56 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H560 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.734
BD 0.069 Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
BD 1.907
BD 0.076 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V