Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V122B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3932Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1V122B
Capacitance
1200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
BD 184.960
BD 0.370 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 203.456
BD 0.407 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%