Panasonic 2200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V222B Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
BD 143.055
BD 0.572 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 157.361
BD 0.629 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%