Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS0J152 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 35.836
BD 0.179 Each (In a Box of 200) (Exc. Vat)
BD 39.420
BD 0.197 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Box
200 - 800BD 0.179BD 35.836
1000+BD 0.139BD 27.744
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%