Panasonic 1200 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFS1C122L Radial Lead
Capacitance
1200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
9000 h
Lead Pitch
3.5mm
FS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%
BD 33.524
BD 0.168 Each (In a Box of 200) (Exc. Vat)
BD 36.876
BD 0.185 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
Capacitance
1200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
9000 h
Lead Pitch
3.5mm
FS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%