Panasonic 6200 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS1C622 Radial Lead
Capacitance
6200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%
BD 69.360
BD 0.694 Each (In a Box of 100) (Exc. Vat)
BD 76.296
BD 0.763 Each (In a Box of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
6200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%