Panasonic 1000 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUHD1A102 Radial Lead
RS Stock No.: 744-1975Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUHD1A102
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
HD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
HD Series Panasonic
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.988
BD 0.798 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.387
BD 0.878 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.798BD 3.988
50 - 245BD 0.630BD 3.150
250 - 495BD 0.468BD 2.341
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
HD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%