Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUHD1E470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
BD 0.925
BD 0.092 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.017
BD 0.101 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.092BD 0.925
100+BD 0.069BD 0.694
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%