Panasonic 6800 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUHD1V682 Radial Lead
Capacitance
6800μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
BD 2.179
BD 2.179 Each (Exc. Vat)
BD 2.397
BD 2.397 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 2.179 Each (Exc. Vat)
BD 2.397 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 24BD 2.179
25 - 49BD 2.069
50 - 99BD 1.988
250+BD 1.751
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%