Panasonic 47 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUTA1J470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
29.6μA
Tolerance
±20 %
Series
TA
Dissipation Factor
8%
Product details
TA Series
TA Series Radial Aluminium Electrolytic Capacitors
Endurance of 2000 hours at 125°C
Heat cycle: 1000 cycle –40 °C to +125 °C
AEC-Q200 qualified
BD 3.988
BD 0.798 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.387
BD 0.878 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.798BD 3.988
25 - 45BD 0.636BD 3.179
50 - 95BD 0.618BD 3.092
200+BD 0.607BD 3.034
Specifications
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
29.6μA
Tolerance
±20 %
Series
TA
Dissipation Factor
8%
Product details
TA Series