Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V182S Radial Lead
RS Stock No.: 732-8318Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V182S
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h, 5000 h
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
20mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Japan
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
BD 2.798
BD 2.798 Each (Exc. Vat)
BD 3.078
BD 3.078 Each (inc. VAT)
BD 2.798 Each (Exc. Vat)
BD 3.078 Each (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h, 5000 h
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
20mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%