Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK1H471M J16
RS Stock No.: 708-3566Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK1H471M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
19mm
Package/Case
J16
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.058
BD 1.058 Each (Exc. Vat)
BD 1.164
BD 1.164 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 1.058 Each (Exc. Vat)
BD 1.164 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 1.058
10+BD 0.792
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
19mm
Package/Case
J16
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.1%