Pepperl + Fuchs CBN10-F46-E2 Block Proximity Sensor CBN10-F46-E2 10 mm PNP 100mA 30V 30 V dc
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
50mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Cable
Width
5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
No
Depth
5mm
Maximum Switching Frequency
5Hz
Series
CBN10-F46-E2
Switching Current
100mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 52.540
BD 52.540 Each (Exc. Vat)
BD 57.794
BD 57.794 Each (inc. VAT)
BD 52.540 Each (Exc. Vat)
BD 57.794 Each (inc. VAT)
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
50mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Cable
Width
5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
Depth
5mm
Maximum Switching Frequency
5Hz
Series
CBN10-F46-E2
Switching Current
100mA