Pepperl + Fuchs CCN15-30GS60-E2-RSC Threaded Barrel Proximity Sensor 15 mm, M30 x 1.5 PNP 200mA 60V 60 V dc
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flange
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
No
Depth
60mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Capacitive Sensors - M30 Cylindrical Barrel - Pre-Wired
Operating distance adjustable via potentiometer
High EMC resistance
reverse polarity protected and short circuit protection
LED indication
Pepperl & Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 98.202
BD 98.202 Each (Exc. Vat)
BD 108.022
BD 108.022 Each (inc. VAT)
BD 98.202 Each (Exc. Vat)
BD 108.022 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flange
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
Depth
60mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA