Pepperl + Fuchs CJ40-FP-A2-P1 Block Proximity Sensor 40 mm, M20 x 1.5 PNP 200mA 60V 60 V dc
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
80mm
IP Rating
IP65
Terminal Type
Screw
Width
52.5mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Polyoxymethylene, Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
No
Depth
52.5mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Comfort Series - Block Style
PBT/PPS housing and sensing face (dc type), PBT/POM housing and sensing face (ac type)
Ingress protection to IP65
Switching distance adjustment can be set over a wide range with the potentiometer
LED indicator
Operating temperature range -25 to +70°C
2.5mm² terminal connection via M20 cable entry
80x52.5x80mm (LxHxW)
Pepperl & Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 176.885
BD 176.885 Each (Exc. Vat)
BD 194.574
BD 194.574 Each (inc. VAT)
BD 176.885 Each (Exc. Vat)
BD 194.574 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
80mm
IP Rating
IP65
Terminal Type
Screw
Width
52.5mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
Depth
52.5mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Comfort Series - Block Style
Ingress protection to IP65
LED indicator
80x52.5x80mm (LxHxW)