Pepperl + Fuchs NBB10-30GM50-A2 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP NBB 36V 10 mm 240 V ac 36 V dc
RS Stock No.: 239-7439Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB10-30GM50-A2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60.3mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012, IEC 60947-5-2:2007, EN 60947-5-2/A1:2012, EN 60947-5-2:2007
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
1.1kHz
Shielding
Shielded
Series
NBB
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 47.321
BD 47.321 Each (Exc. Vat)
BD 52.053
BD 52.053 Each (inc. VAT)
BD 47.321 Each (Exc. Vat)
BD 52.053 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60.3mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
1.1kHz
Shielding
Shielded
Series
NBB
Switching Current
200mA