Pepperl + Fuchs NBB2-12GM50-A0 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 NPN NBB 36V 2 mm 240 V ac 36 V dc
RS Stock No.: 239-7445Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB2-12GM50-A0
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M12
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP68
Length
53.2mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Cable
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2/A1:2012, IEC 60947-5-2 AMD 1:2012, EN 60947-5-2:2007, IEC 60947-5-2:2007
Maximum Switching Frequency
3.5kHz
Shielding
Shielded
Series
NBB
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
12mm
Country of Origin
Vietnam
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 32.356
BD 32.356 Each (Exc. Vat)
BD 35.592
BD 35.592 Each (inc. VAT)
BD 32.356 Each (Exc. Vat)
BD 35.592 Each (inc. VAT)
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M12
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP68
Length
53.2mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Cable
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
3.5kHz
Shielding
Shielded
Series
NBB
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
12mm