Pepperl + Fuchs NBB2-12GM50-E3-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200 mA
RS Stock No.: 831-3534Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB2-12GM50-E3-V1
Thread Size
M12
Length
65mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Detection
100mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Maximum Switching Frequency
3.5kHz
Shielding
Unshielded
Series
NBN40-U1-E0
Output Type
PNP
Depth
12mm
Country of Origin
Vietnam
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT face
LED indication
Embeddable, flush or non-flush installation available
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 32.518
BD 32.518 Each (Exc. Vat)
BD 35.770
BD 35.770 Each (inc. VAT)
BD 32.518 Each (Exc. Vat)
BD 35.770 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M12
Length
65mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Detection
100mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
3.5kHz
Shielding
Unshielded
Series
NBN40-U1-E0
Output Type
PNP
Depth
12mm
Country of Origin
Vietnam
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc